Uroczystość odsłonięcia Tablicy upamiętniającej Polki wywiezione w latach 1940-41 do KL Ravensbrück

Uroczystość odsłonięcia Tablicy upamiętniającej Polki wywiezione w latach 1940-41 do KL Ravensbrück

12 września to data dotarcia do KL Ravensbruck, największego niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet,  dwóch transportów z tarnowskiego więzienia, w roku 1940 i 1941. Znalazło się w nich łącznie blisko 180  kobiet, polskich więźniów politycznych. Wśród nich było sporo tarnowianek. 

Poczet sztandarowy naszej szkoły z p. Robertem Pociechą oraz delegacja uczniów – klasa 7c z wych. Renatą Brzezińską uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia Tablicy upamiętniającej Polki wywiezione w latach 1940-41 do KL Ravensbrück, z tarnowskiego więzienia.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji więźniarek w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej na Burku. Po mszy uczestnicy przeszli pod Ścianę Pamięci na fasadzie tarnowskiego więzienia, gdzie nastąpiła ceremonia odsłonięcia i poświęcenia Tablicy.

Sylwia Szafarz-Zakrzewska

fot. Renata Brzezińska i Robert Pociecha