W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia – zajęcia otwarte w świetlicy szkolnej

W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia – zajęcia otwarte w świetlicy szkolnej

7 grudnia 2021 roku w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia otwarte dla Dyrekcji i Grona Pedagogicznego, które przeprowadziła Pani  Małgorzata Fal.

Tematem przewodnim zajęć były tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe, a zajęcia nosiły nazwę ”W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia”.

Na początku zajęć dzieci wysłuchały piosenki ”Święta, święta czas kolędowania”, a następnie omawiały wysłuchany utwór muzyczny.

W dalszej części zajęć uczniowie  dobierali   podpisy do ilustracji przedstawiających tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe takich jak: Mikołaj, Choinka, Gwiazdka, Wigilia, Szopka, Kolędnicy. Po dobraniu podpisów dzieci omawiały poszczególne tradycje, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami na temat Świąt Bożego Narodzenia.

Podczas prezentacji multimedialnej uczniowie odgadywali  nazwy potraw wigilijnych i świątecznych wypieków jak również oglądali propozycje dekorowania choinek i świątecznych stołów.

Następnym zadaniem było nakrycie i udekorowanie wigilijnego stołu z elementów znajdujących się w wiklinowym koszyku: biały obrus, sianko, Pismo Święte, opłatek, stroik bożonarodzeniowy, wigilijna świeca, żłóbek z Jezuskiem, świąteczne serwetki  i dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa. Dzieci uczyły się także zasad  kulturalnego zachowania się przy świątecznym stole. 

Podczas zajęć ruchowych uczniowie uczestniczyli w zabawie ”Prawda czy fałsz”. Podczas zabawy dzieci poruszały się po sali i na znak nauczyciela i po wysłuchaniu zdania przez niego wypowiedzianego związanego ze Świętami Bożego Narodzenia prawdziwego lub fałszywego, zajmowały miejsca przy stolikach z napisem prawda lub fałsz.

W dalszej części zajęć dzieci w trzech grupach  uczestniczyły w quizie bożonarodzeniowym i  odpowiadały na wylosowane  pytania związane ze Świętami Bożego Narodzenia.

W czasie zajęć muzycznych uczniowie brali udział w konkursie muzycznym „Jaka to kolęda”. Po wysłuchaniu linii melodycznej kolędy, dzieci  miały za zadanie odgadnąć jej tytuł i wyszukać prawidłowy podpis do danej kolędy.

Były to następujące kolędy:

  • „Dzisiaj w Betlejem”
  • „Pójdźmy wszyscy do stajenki” 
  • „Cicha noc”
  • „Bóg się rodzi”
  • „Lulajże Jezuniu”
  • „Gdy się Chrystus rodzi”
  • „Gdy śliczna Panna”

Po zakończeniu konkursu uczniowie wspólnie z zaproszonymi gośćmi zaśpiewali kolędę „Przybieżeli do Betlejem”.

W trakcie zajęć plastycznych dzieci wykonywały  z  kolorowego papieru choinki bożonarodzeniowe, które ozdabiały świątecznymi motywami  z dziurkaczy, brokatem, cekinami, kolorowymi tasiemkami  oraz piórkami.

Wychowankowie świetlicy bardzo aktywnie uczestniczyli we wszystkich zajęciach.

Zajęcia obserwowała Dyrekcja Szkoły: Pani  Andżelika Pach i Pan Adam Kieroński oraz Grono Pedagogiczne: Pani Monika Łoboda i Pani Monika Dalczyńska-Loraj.

Małgorzata Fal

fot. Małgorzata Fal i Monika Łoboda

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545