Wieczornica – „ OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”

Wieczornica – „ OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”

W dniu 3marca 2016 r. odbyła się w naszej szkole wieczornica patriotyczna „Ocalić od zapomnienia”. (Zobacz relację w tarnowska.tv). Uroczystość dedykowana była wszystkim, którzy byli świadkami tragicznych wydarzeń tzn.  wywózki polskiej, kresowej ludności na Syberię jak również tym, którzy przeżyli i mogli świadczyć o piekle  jakie przeszli.
Wspominaliśmy  także pamięć tych, którym nie było dane niestety przetrwać poniewierki na> nieludzkiej ziemi<.
Podczas występu młodzież gimnazjalna przywołała prawdę o okrutnej zbrodni dokonanej na polskich oficerach w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Ostaszkowie.
Mieliśmy zaszczyt gościć w progach naszej szkoły przedstawicieli Urzędu Miasta Tarnowa jak również organizacji patriotycznych tj.:
-Stowarzyszenia Rodziny Katyńskiej w Tarnowie,
-Światowego Związku Armii Krajowej oddział w Tarnowie ,
-Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich oddział w Tarnowie.

Wieczornica  miała  charakter dokumentalny – oparta była na pamiętnikach i faktach. Przekaz  taki jest ważny szczególnie dla młodzieży gimnazjalnej, ponieważ umożliwia młodemu pokoleniu poznanie tzw. białych stron historii tak ważnych dla zrozumienia losów ojczystych.

Podczas tego pięknego i wzruszającego spotkania przebiegającego w atmosferze refleksji i zadumy  zapoznaliśmy się  m.in. z wierszami:
„ Katyń”- Feliksa Konarskiego
„ Tak to my…”
wspomnienie pt. „Wisienka” – Stanisławy Wiatr-Partyki
oraz wspomnieniami:
– Hanki Ordonówny sierocińca we Wrewskoje oraz z tomiku wierszy pt. „Tułacze dzieci”.
– Karoliny Lanckorońskiej (późniejszej prezydentowej Karoliny Kaczorowskiej).
–  Ewy Winiarskiej z Dunajowi- miasta nad Złotą Lipą.
–  rodziny Mariampolskich.
Spotkanie ubarwione było możliwością posłuchania przepięknej „Pieśni kolędników”- Ernesta Bryla oraz hymnu Związku Sybiraków  „Marsz Sybiraków” Mariana Jonkajtysa w wykonaniu szkolnego Chóru „Allegretto”.
Opr. Magdalena Szpunar

 

 

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545