Wiosna w świetlicy szkolnej

Wiosna w świetlicy szkolnej

ŚNIEGI STOPNIAŁY, SŁONKO PRZYGRZEWA,

TO ZNAK, ŻE WIOSNY ŚWIAT SIĘ SPODZIEWA.

A ONA DUMNIE JUŻ KROCZY ŚCIEŻYNKĄ,

Z TRELEM SKOWRONKÓW, Z RADOSNĄ MINKĄ.

21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. Nareszcie po trzech miesiącach zimy, przyszła  upragniona wiosna wraz z ciepłym wiatrem, deszczem, zapachem kwiatów i budzącej się do życia przyrody.

Wychowankowie naszej świetlicy z radością powitali Panią Wiosnę, uczestnicząc w różnorodnych zajęciach ukazujących uroki tej kolorowej, pachnącej i radosnej pory roku.

Podczas zajęć edukacyjno – wychowawczych dzieci omawiały wspólnie z wychowawcami świetlicy zmiany zachodzące wiosną w przyrodzie, rozwiązywały zagadki, rebusy i krzyżówki związane z tą tematyką.

W trakcie zajęć została przedstawiona  uczniom wiosenna roślinność – zdjęcia wybranych kwiatów, krzewów i drzew. Wychowankowie świetlicy zapoznali się również z ptakami przylatującymi do Polski na wiosnę – obejrzeli zdjęcia najpopularniejszych gatunków: bociana, czajki, dudka, jaskółki, kukułki, skowronka, słowika, szpaka i żurawia oraz wysłuchali wydawanych przez nie odgłosów. Dzieci aktywnie dzieliły się swoją wiedzą z zakresu znajomości przyrody.

W trakcie zajęć czytelniczych uczniowie zapoznali się z następującymi utworami o tematyce wiosennej:

 • M. Konopnicka ”Powitanie wiosny”
 • J. Brzechwa ”Przyjście wiosny”
 • J. Hausman ”Wiosenka”
 • W. Rusiecka ”Wiosna idzie”
 • W. Bełza ”Wiosna”
 • S. Szuchowa ”Od wiosny do wiosny”
 • M. Konopnicka ”Razem ze słonkiem”

W czasie zajęć plastyczno – technicznych dzieci bardzo chętnie wykonywały prace tematycznie związane z wiosną.

Wychowankowie świetlicy malowali farbami  i kolorowali pastelami ilustracje przedstawiające zwiastuny wiosny. Powstał także duży portret  Pani Wiosny w wielobarwnej kwiatowej sukni oraz małe portrety Wiosny wykonane z kolorowych gazet, cekinów, resztek materiałów i brokatów. Z papierowych kółeczek uczniowie wykonywali wiosenne wyklejanki, natomiast z kolorowych bibułowych wałeczków  powstały piękne prace plastyczne przedstawiające uroki wiosny.

Dzieci wycinały również z kolorowego papieru wiosenne kwiaty: przebiśniegi, krokusy, tulipany i żonkile a także żabki, biedronki, ślimaki, jaskółki i bociany. Techniką origami uczniowie wykonali kolorowe motylki, kwiatki, gąsienice i zwierzątka. Powstał również wiosenny krajobraz z wyciętych domków, drzew i kolorowej łąki.

Na oknach zostały zawieszone wiosenne witraże.

W trakcie zajęć muzycznych uczniowie śpiewali piosenki związane z nadejściem wiosny:

 • ”Maszeruje wiosna”
 • „Wiosna w ogródku”
 • „Idzie do nas wiosna”
 • „Wiosna w błękitnej sukience”
 • „Pachnąca wiosna”
 • „Nie śpijcie kiedy wiosna”

Wszystkie prace plastyczne wychowanków naszej świetlicy posłużyły do wykonania gazetek i wystawek o tematyce wiosennej, które zostały wyeksponowane w galerii prac uczniów na korytarzu szkolnym i w sali świetlicowej.

W związku z nadejściem wiosny dzieci uczęszczające do naszej świetlicy wzięły także udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. „Posłuchaj, jak bije zielone serce przyrody” organizowanym przez Niepubliczną Szkołę Podstawową „Piękny Umysł” w Częstochowie.

Przedmiotem konkursu było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej piękno budzącej się do życia przyrody. Podczas wykonywania prac uczniowie rozwijali swoją inwencję twórczą oraz umiejętności wypowiadania się w różnych technikach plastycznych.

Powstały piękne, pomysłowe i wielobarwne prace ukazujące piękno wiosennej przyrody. Teraz z niecierpliwością oczekujemy na wyniki konkursu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć prac konkursowych oraz innych prac wykonanych na zajęciach plastycznych przez wychowanków naszej świetlicy.

Małgorzata Fal

Wiosna – prace plastyczne:

Wiosna – prace konkursowe:

fot. Kinga Bacik

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545