Witamy wiosnę w naszej świetlicy

Witamy wiosnę w naszej świetlicy

Wiosna to z utęsknieniem wyczekiwana przez wszystkich  pora roku. Dlatego dzieci uczestniczące w zajęciach świetlicowych  już od dłuższego czasu przygotowywały się do jej powitania.

21 marca, po trzech miesiącach zimy przyszła upragniona wiosna wraz z ciepłym wiatrem, deszczem, zapachem kwiatów i budzącej się do życia przyrody.

Wychowankowie naszej świetlicy z radością powitali Panią Wiosnę, uczestnicząc w różnorodnych zajęciach ukazujących uroki tej kolorowej, pachnącej i radosnej pory roku.

Podczas zajęć edukacyjno – wychowawczych dzieci omawiały wspólnie z wychowawcami świetlicy zmiany zachodzące wiosną w przyrodzie. Na tablicy multimedialnej rozwiązywały interaktywne zadania, których motywem przewodnim była wiosna.

W trakcie zajęć została przedstawiona  uczniom wiosenna roślinność – zdjęcia wybranych kwiatów, krzewów i drzew. Wychowankowie świetlicy zapoznali się również z ptakami przylatującymi do Polski na wiosnę. 
Obejrzeli zdjęcia najpopularniejszych gatunków ptaków: bociana, czajki, dudka, jaskółki, kukułki, skowronka, słowika, szpaka i żurawia oraz wysłuchali wydawanych przez nie odgłosów. Dzieci aktywnie dzieliły się swoją wiedzą z zakresu znajomości przyrody.

Uczniowie oglądali również  prezentacje multimedialne o tematyce wiosennej takie jak:

W trakcie zajęć czytelniczych uczniowie zapoznali się z następującymi utworami o wiośnie:

  • M. Konopnicka ”Powitanie wiosny”
  • J. Brzechwa ”Przyjście wiosny”
  • J. Hausman ”Wiosenka”
  • W. Rusiecka ”Wiosna idzie”
  • W. Bełza ”Wiosna”
  • S. Szuchowa ”Od wiosny do wiosny”

W czasie zajęć plastyczno – technicznych dzieci bardzo chętnie wykonywały prace tematycznie związane z wiosną.

Wychowankowie świetlicy malowali farbami  i kolorowali pastelami ilustracje przedstawiające zwiastuny wiosny. Powstały  portrety Pani Wiosny wykonane różnymi technikami plastycznymi z wykorzystaniem kolorowych gazet, cekinów, plasteliny, resztek materiałów, piórek, tasiemek i brokatów. Z  białych płatków kosmetycznych powstały bazie.

Dzieci wycinały także z kolorowego papieru i bibuły  wiosenne kwiaty: przebiśniegi, krokusy, tulipany i żonkile a także motylki, żabki, biedronki, jaskółki i bociany. Powstały również piękne wyklejanki z plasteliny związane z wiosną.

W trakcie zajęć muzycznych uczniowie śpiewali piosenki związane z nadejściem wiosny:

Wszystkie prace plastyczne wychowanków naszej świetlicy posłużyły do wykonania gazetek i wystawek o tematyce wiosennej, które zostały wyeksponowane w galerii prac uczniów na korytarzu szkolnym i w sali świetlicowej. 

Małgorzata Fal

fot. Małgorzata Fal, Kinga Bacik i Monika Dalczyńska-Loraj

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545