Wizyta w Portugalii w ramach projektu ERASMUS+

Wizyta w Portugalii w ramach projektu ERASMUS+

erasmusWspaniały tydzień w Porto rozpoczęliśmy od wizyty w Centro de Formacao Profissional de Industria  de Ouvisaria y Krotolaria szkole kształcącej w zawodzie jubilera i innych. Szkoła ta uczy przede wszystkim wyrobu tradycyjnej biżuterii z regionu oraz zegarków. Niełatwa to profesja o czym mogliśmy się przekonać podczas warsztatów zorganizowanych specjalnie dla nas.


Poranek kolejnego dnia  było dla nas niezwykłą frajdą zostaliśmy bowiem zaproszenie do portugalskiej telewizji i mogliśmy wziąć udział w nagraniu programu na żywo! Ponadto zwiedziliśmy studia nagraniowe i poznaliśmy tajniki pracy dziennikarzy, prezenterów, reporterów i inny zawodów związanych z telewizją.

Kolejnym etapem było zwiedzanie miasteczka Gondomar oraz przejażdżka wzdłuż rzeki Douro. Zobaczyliśmy zabytkowy dworzec udekorowany tradycyjnymi portugalskimi płytkami ceramicznymi, odwiedziliśmy regionalne muzeum ze wspaniałą kolekcją tradycyjnej biżuterii – filigranami oraz muzeum – skansen przedstawiające życie codzienne dawnych  mieszkańców regionu. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Centro Educao Ambiental czyli Centrum Edukacji Przyrodniczej prezentujące tradycyjne metody uprawy warzyw i owoców. Wreszcie dotarliśmy do zakładu rzemieślniczego zajmującego się wyrobem filigranów – misternej biżuterii z regionu. Tam mogliśmy zobaczyć jak w autentycznej scenerii przebiegają kolejne etapy powstawania tych cudeniek.

Po południu odwiedziliśmy Casa de Musica – nowoczesny obiekt mieszczący w sobie kilka sal koncertowych oraz posiadający nowoczesne rozwiązania architektoniczne pozwalające np. na udział dzieci w koncertach.

Kolejny dzień wizyty rozpoczęliśmy intensywną pracą: uczniowie z wszystkich krajów sporządzali mapę zawodów przyszłości, a nauczyciele prowadzili ewaluację i uzgadniali dalsze etapy projektu.
Następnie zwiedziliśmy nowoczesna szkołę – wspaniałe przestronne  sale dla uczniów i nauczycieli,  świetnie wyposażona bibliotekę, dwie aule, boiska do gier oraz obejrzeliśmy występ  szkolnego zespołu tanecznego.  Nauczyciele spotkali się z  dyrektor szkoły p. Maria Luísa Lourenço Pereira.

Czwartek przywitał nas wspaniałą pogodą dlatego tez postanowiliśmy wyruszyć nad Ocean Atlantycki. Dla większości z nas to był „pierwszy raz”, a Ocean urzekł nas swoim ogromem i pięknem. Drogę powrotną liczącą 14 km  przebyliśmy pieszo wzdłuż oceanu, a następnie brzegiem rzeki Douro!

Ostatni dzień wizyty to zwiedzanie z przewodnikiem miasta Porto – złożyliśmy wizytę w ratuszu miejskim, a z ratuszowej wieży mogliśmy podziwiać wspaniałą panoramę miasta. Podziwialiśmy katedrę oraz mieszczący się w niej skarbiec. Spacer wąskim uliczkami starego Porto to niezapomniane przeżycie!
Odwiedziliśmy przepiękny park miejski i mieszczący się w nim Cristal Palace – czyli kryształowy pałac.

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545