Wolontariusze naszej szkoły na X Zjeździe Szkolnych Kół Caritas

Wolontariusze naszej szkoły na X Zjeździe Szkolnych Kół Caritas

WOLONTARIUSZE Z ZSO NR 5 W TARNOWIE UCZESTNICZYLI W JUBILEUSZOWYM X ZJEŹDZIE SZKOLNYCH KÓŁ CARITAS DIECEZJI TARNOWSKIEJ KTÓRY ODBYŁ SIĘ 9 CZERWCA 2016 R. W SANKTUARIUM BŁ. KAROLINY W ZABAWIE .
Uczestnicy spotkania przeszli drogą krzyżową bł. Karoliny w Wał Rudzie. Rozważania przygotowała młodzież z Gimnazjum Nr 10 w Tarnowie Mościcach. Ubogacone one zostały dwoma świadectwami spotkania z bł. Karoliną oraz słowem Ks. Kustosza Zbigniewa Szostaka. Po zakończonej Drodze Krzyżowej wolontariusze Szkolnych Kół uczestniczyli we Mszy św. w sanktuarium w Zabawie. Liturgii przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz.
Podczas homilii biskup  zwrócił się do wolontariuszy :

„ – Niech te trzy słowa: serce, słowo, świadectwo pozostaną w waszej pamięci. Zachęcam was, byście w bardzo osobisty sposób zastanowili się nad tym co nosicie w sercu, w jaki sposób słuchacie Bożego Słowa i w jaki sposób jest w was i realizuje się ta zdolność, by podzielić się z innymi swoją wiarą, dobrocią(…)”.

W czasie spotkania biskup Leszek Leszkiewicz otrzymał z rąk Ks. Dyrektora Ryszarda Podstołowicza legitymację numer 8761 Szkolnego Koła Caritas.
Po Eucharystii specjalne podziękowania i statuetkę Fructus Caritatis za ofiarną pracę odebrali przedstawicie szkół.
Warto dodać, iż  diecezji mamy obecnie 180 Szkolnych Kół Caritas. Ostatnie koło powstało kilka dni temu w Latoszynie. Nasze Szkolne Koło Caritas  w Gimnazjum nr 1  ma nr 85 a jego patronką jest właśnie bł. Karolina Kózkówna.
Wolontariusze SKC  wraz z opiekunami Panią Magdalena Szpunar oraz Księdzem Pawłem Jakóbem,  mieli możliwość zwiedzenia Sanktuarium i pomodlenia się przed relikwiami błogosławionej. Zainteresowanie  wśród przybyłych wzbudziła również tzw. „ Kaplica męczenników XXI wieku”
Po Mszy św. odbyła się agapa i zabawa integracyjna z tańcami, które poprowadzili wodzireje z Brzeska. Chętni mogli też zobaczyć pokaz pracy i sprzętu Placówki Straży Granicznej z Tarnowa. Aby nikomu nie zabrakło siły przygotowano grillowane kiełbaski.
Coroczne spotkania służą integracji dzieci i młodzieży, których pasją jest świadczenie miłosierdzia. Mają ona także charakter formacyjny.
„- Naturalnym w tych młodych ludziach jest chęć działania. Jeśli otrzymują dobry impuls, jeśli ktoś, dorośli potrafią pokazać im drogę dobra, to chętnie angażują się ci młodzi w pomoc drugiemu człowiekowi. Szkole Koło Caritas jest z jednej strony strukturą, która organizuje, wspiera, koordynuje działania, z drugiej zaś strony środowiskiem formacyjnym, bo tu uświadamiamy sobie, że tym, co przynagla nas do pomagania drugiemu człowiekowi jest przykazanie Boga i bliźniego. Nie można kochać Boga, nie kochając bliźniego. Wspieranie potrzebujących wynika ze zrozumienia Ewangelii Jezusa – mówił ks. Krzysztof Majerczak sprawujący funkcję Zastępcy Dyrektora  Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Opracowano w oparciu o źródło:
http://www.caritas.diecezja.tarnow.pl/index.php/2015a/309-w-sanktuarium-bl-karoliny-w-zabawie-odbyl-sie-9-czerwca-jubileuszowy-x-zjazd-szkolnych-kol-caritas-diecezji-tarnowskiej
Zobacz fotorelację z udziału w X Zjeździe Szkolnych Koł Caritas w Zabawie:

 

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545