Wycieczka do Oświęcimia

Wycieczka do Oświęcimia

24 maja 2019 r. uczniowie klas ósmych uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Oświęcimia – Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Zwiedzający „fabrykę śmierci” – wchodząc do poszczególnych baraków – mogli zobaczyć osobiste przedmioty przywiezione przez transportowanych do obozu więźniów, a także zdobyć wiedzę dotyczącą pseudomedycznych eksperymentów, którym poddawani byli dorośli i dzieci. Mogli poznać losy Polaków, Żydów, Rosjan czy Romów zmuszanych do katorżniczej pracy, dziesiątkowanych przez choroby. Mogli zobaczyć komory gazowe, krematoria i ścianę śmierci.

Ósmoklasistom, opuszczającym jedyny obóz koncentracyjny wpisany na listę UNESCO, towarzyszyły zapewne słowa Papieża Franciszka: „Okrucieństwo nie skończyło się w Auschwitz-Birkenau, ono istnieje także i w dzisiejszym świecie; w tylu miejscach, gdzie toczy się wojna, dzieje się dokładnie to samo.”

Elżbieta Kaczor

fot. Dorota Sudoł i Elżbieta Kaczor

Skip to content