Zima w świetlicy szkolnej

Zima w świetlicy szkolnej

Zima już na dobre rozgościła się w naszej świetlicy. Na dworze zrobiło się bardzo zimno, a przyroda okryła się białym puchem. Magię zimowego klimatu podkreśla skrzący się mróz i wirujące w powietrzu płatki śniegu. Wychowankowie  świetlicy z radością  uczestniczyli w różnorodnych zajęciach inspirowanych tą piękną, chociaż mroźną porą roku. 

W trakcie zajęć edukacyjno – wychowawczych dzieci obserwowały i omawiały zmiany zachodzące zimą w przyrodzie oraz rozwiązywały zagadki, rebusy i krzyżówki o tematyce zimowej. Uczestniczyły także w rozmowach i pogadankach, mających na celu uwrażliwienie dzieci na niesienie pomocy ptakom i zwierzętom zimową porą.   

Uczniowie oglądali następujące prezentacje multimedialne o tematyce zimowej:

W czasie zajęć czytelniczych uczniowie czytali i omawiali wspólnie z wychowawcami następujące wiersze tematycznie związane z zimą:

 • Cz. Janczarski „Jedzie zima”
 • E. Szymański „Mróz”
 • T. Śliwiak „Śnieg, śnieg…”
 • L. Krzemieniecka „Przyjechała zima wozem”
 • H. Ożogowska „Zima”
 • T. Kubiak „Biegały ptaszki”
 • J. Imarek „Dwie minuty dla głodnych ptaków”
 • S. Szuchow „Kto pamięta o zwierzętach”

Podczas zajęć plastyczno – technicznych dzieci wykonywały bałwanki z waty, bibuły i kolorowego papieru oraz wycinały z kartonu płatki śniegu, karmniki i ptaszki.  Białą pastą do zębów uczniowie wykonali na czarnych kartkach  piękne zimowe krajobrazy. 

W trakcie zajęć umuzykalniających wychowankowie świetlicy śpiewali piosenki o tematyce zimowej:

 • „Zima, zima, zima, pada, pada śnieg”
 • „Kocham zimę”
 • „Nasza zima zła”                                                                                                 

Prace plastyczne uczniów posłużyły do wykonania gazetek ściennych umieszczonych w sali świetlicowej. Pozostałe prace zostały wyeksponowane w galerii prac uczniów na korytarzu szkolnym.

Małgorzata Fal

fot. Małgorzata Fal i Monika Dalczyńska-Loraj

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545