„Znaczenie dziedzictwa kulturowego w edukacji”

„Znaczenie dziedzictwa kulturowego w edukacji”

W pierwszym tygodniu września troje nauczycieli naszej szkoły: Anna Janus, Anna Kukuś i Krzysztof Leśniak uczestniczyło w kursie: „Znaczenie dziedzictwa kulturowego w edukacji”, który odbył się w Splicie, w ramach programu Erasmus+.

Pierwszego dnia kursu uczestnicy mieli okazję zapoznać się z lokalnymi zwyczajami i tradycyjną kuchnią Dalmacką, historią regionu oraz chorwackim systemem edukacji.

Kolejne dni szkolenia naszych nauczycieli biorących udział w projekcie Erasmus+ w chorwackim Splicie upłynęły bardzo intensywnie. Nasi pedagodzy zwiedzali ruiny starożytnego miasta Salona, które było centrum życia rzymskiej prowincji Dalmacja. Mieli okazję poznać losy tamtejszej okolicy, zmiany zachodzące na przestrzeni wieków oraz ich wpływ na bogatą kulturę Chorwacji. Podziwiali ruiny Amfiteatru, term rzymskich, bazyliki, akweduktów oraz Porta Caesarea.

Uczestnicy kursu, zainspirowani starożytną twórczością, wzięli udział w warsztatach rękodzieła. Mieli okazję zagłębić się w historię jednej z najstarszych dzielnic Splitu – Varoš oraz odwiedzić aleję upamiętniającą splickich olimpijczyków. Wyjątkowym momentem było podziwianie twórczości jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy XX wieku- Ivana Meštrovića w Galerii, która mieści się w byłej letniej rezydencji Mistrza. Nauczyciele odwiedzili również cerkiew rodziny Mestrovič.

Ostanie dni szkolenia w Maxima Training Centre w Splicie w ramach programu Erasmus+ poświęcone były metodzie projektowej, która rozwija umiejętności praktyczne takie jak rozwiązywanie problemów, twórcze myślenie czy współpraca w zespole. Nauczyciele poznali również nowe narzędzie TiK – Aplikacje VITA. W trakcie pracy nad finałowym projektem uczestnicy musieli wykorzystać swoją kreatywność, wiedzę zdobytą w trakcie minionych dni oraz nowo poznaną aplikację.

Zakończenie kursu upłynęło przy dźwiękach tradycyjnej chorwackiej muzyki, a następnie wręczono certyfikaty naszym wytrwałym kursantom.

Anna Kukuś, Anna Janus i Krzysztof Leśniak

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545