Chór Allegretto na urodzinach Stanisława Moniuszki

Chór Allegretto na urodzinach Stanisława Moniuszki

Kolejny raz nasz szkolny chór Allegretto wystąpił na scenie Filharmonii Krakowskiej. Tym razem powodem było świętowanie Roku Moniuszkowskiego, a konkretnie  dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora. Stanisław Moniuszko to obok Fryderyka Chopina jeden z największych kompozytorów polskiego romantyzmu. Zasłynął jako twórca polskiej opery narodowej, jednak współcześni jemu Polacy zapamiętali go jako autora „Śpiewników domowych” –zbiorów zawierających około 300 pieśni do tekstów najwybitniejszych poetów. Celem wydawania tych „Śpiewników” było propagowanie polskiej kultury, muzyki i poezji. To, co dziś wykonujemy w salach koncertowych, dziewiętnastowieczni Polacy śpiewali na co dzień w domach i szkołach.

Podobny był cel koncertu, który odbył się w Filharmonii w niedzielę, 5 maja b.r., a zatytułowany został od jednej z bardziej znanych pieśni Moniuszki „Wesół i szczęśliwy krakowiaczek ci ja”.  10 chórów biorących udział w projekcie Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska zaprezentowało różne opracowania utworów ze „Śpiewników domowych”. Nasz chór wykonał pieśni: Chochlik, Pieśń wieczorna, Kum i kuma, Co to za kwiatek, Niech się panie stroją w pasy oraz Pieśń o wesołości. Koncert połączony był z propagowaniem wiedzy o życiu i twórczości kompozytora – równocześnie odbywał się konkurs dla publiczności. Organizatorem przedsięwzięcia jest Narodowe Forum Muzyki –Akademia Chóralna.

Joanna Stępień

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545