Dzień Ziemi w świetlicy szkolnej

Dzień Ziemi w świetlicy szkolnej

Dnia 22 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Celem tego święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię.

Ziemia to nasz wspólny dom, więc dbanie o nią jest naszym obowiązkiem, a chroniąc środowisko dbamy o przyszłość kolejnych pokoleń.

Również wychowankowie  naszej świetlicy włączyli się w obchody tego święta uczestnicząc w zajęciach, których głównym celem było promowanie postaw ekologicznych wśród dzieci. Zostały zrealizowane następujące programy  o charakterze edukacyjno – ekologicznym:

 • ”Chrońmy naszą Planetę Ziemię”
 • „Jestem małym ekologiem”
 • „Chcemy żyć w czystym środowisku”

W trakcie zajęć edukacyjnych uczniowie poznali historię ustanowienia Międzynarodowego Dnia Ziemi oraz zostali zapoznani z zasadami segregacji odpadów, recyklingiem surowców wtórnych i skutkami zniszczeń ekologicznych. Uczniowie grali w edukacyjną grę ekologiczną „Mały ekolog dużo wie”. 

Dzieci oglądały następujące prezentacje multimedialne  związane z Dniem Ziemi:

 • EduKredka „Dzień Ziemi”.
 • Ola i Dzień Ziemi
 • Dzień Ziemi z Panem Nauczanką

Podczas zajęć czytelniczych uczniowie  omawiali  wspólnie z wychowawcami wiersze o tematyce ekologicznej:

 • G.Skrzypczak „Ratujmy Ziemię”
 • M.Terlikowska „Halo, tu mówi Ziemia”
 • D.Gellnerowa „Co to jest przyroda”
 • D. Klimkiewicz i W. Drabik „Co to jest ekologia”

W czasie zajęć muzycznych dzieci śpiewały następujące piosenki związane z Międzynarodowym Dniem Ziemi:

 • „Ziemia – zielona wyspa”
 • „Moja planeta – SOS dla Ziemi”
 • „Imieniny Ziemi”
 • „Zielony dom”

W trakcie zajęć plastycznych wychowankowie świetlicy kolorowali pastelami malowanki związane z Dniem Ziemi.

Podsumowaniem obchodów Święta Ziemi w naszej świetlicy było zorganizowanie quizu ekologicznego „CHROŃMY NASZĄ PLANETĘ ZIEMIĘ”. Dzieci w grupach odpowiadały na pytania o tematyce ekologicznej. Każdy uczestnik naszego quizu dostał mały upominek i słodycze.

Wszystkie te zajęcia wpłynęły na kształtowanie u dzieci  wrażliwości na piękno natury i rozwijanie ich zachowań proekologicznych.

Małgorzata Fal

fot. Joanna Szafraniec

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545