„Moje bezpieczeństwo zależy ode mnie” – cykl zajęć profilaktycznych w świetlicy szkolnej

„Moje bezpieczeństwo zależy ode mnie” – cykl zajęć profilaktycznych w świetlicy szkolnej

Priorytetem pracy wychowawców świetlicy szkolnej jest zapewnienie bezpieczeństwa swoim wychowankom.

W związku z tym we wrześniu uczniowie z naszej świetlicy uczestniczyli w cyklu zajęć profilaktycznych, które miały na celu uwrażliwienie dzieci na problematykę  związaną  z bezpieczeństwem w drodze do i ze szkoły.

Dzieci uczestniczyły w spotkaniu z dzielnicowym p. Grzegorzem Krupą pt. „Bezpieczna droga do szkoły”, podczas którego dowiedziały się jak bezpiecznie poruszać się po drogach i unikać  niebezpiecznych  sytuacji  życiowych.

Najważniejsze uwagi z zakresu bezpieczeństwa zostały przekazane  w sposób przejrzysty, komunikatywny i atrakcyjny dla uczniów.

Podczas  zajęć profilaktycznych wychowawcy świetlicy omawiali zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu ulicznym, a także  zasady zachowania się w świetlicy, na korytarzach szkolnych,  przed szkołą  i omawiali  inne niebezpieczne sytuacje, które dzieci  obserwują na co dzień.

Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi znakami drogowymi i zasadami ruchu drogowego. Poznali również ważne numery telefonów alarmowych oraz  brali udział w zabawach ruchowych i scenkach dramowych utrwalających zdobyte wiadomości na temat bezpieczeństwa i zachowań w trudnych sytuacjach.

Zostały zrealizowane następujące programy i zajęcia profilaktyczne:

  1. ”Bezpieczna droga do  i ze szkoły”.
  2. „Droga i ja”.
  3. „Moje bezpieczeństwo zależy ode mnie”.
  4. „Jak bezpiecznym być na co dzień”.
  5. „Jestem bezpieczny”.
  6. ”Jak bezpiecznie zachować się  na drodze”.
  7. ”Jak unikać wypadków drogowych”

W czasie zajęć plastycznych dzieci kolorowały pastelami ilustracje związane z bezpieczeństwem na drodze i wycinały z kolorowego papieru znaki drogowe.

Została wykonana plansza o ruchu drogowym: „Bezpieczni przez cały rok”, która została wyeksponowana w galerii prac uczniów na korytarzu szkolnym, oraz  inne prace dotyczące bezpieczeństwa  wykonane różnymi technikami plastycznymi.

Uczniowie rozwiązywali również zagadki, rebusy i krzyżówki związane z  bezpieczeństwem, oraz uczestniczyli w projekcji filmu „Bezpieczny na drodze”.

Podczas zajęć czytelniczych dzieci omawiały wspólnie z wychowawcami następujące wiersze:

  1. M. Przewoźniak  „Znaki drogowe”
  2. W. Anielewska  ”Przechodzimy przez ulicę”
  3. T. Śliwiak ”Zielone światło”

Podsumowaniem cyklu zajęć profilaktycznych  było wykonanie gazetek ściennych  związanych z bezpieczeństwem, składających  się z prac plastycznych wychowanków naszej świetlicy.

Małgorzata Fal

fot. Kinga Bacik i Monika Dalczyńska

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545