20. rocznica przystąpienia Polski do NATO

W dniu 12 marca przypadła 20. rocznica wejścia Polski do NATO. 20 lat temu w amerykańskiej miejscowości Independence w stanie Missouri ówcześni szefowie dyplomacji Polski, Czech i Węgier podpisali dokumenty o wstąpieniu do Sojuszu Północnoatlantyckiego. To właśnie z tej okazji uczniowie klas ósmych spotkali się z pułkownikiem rezerwy Tomaszem Berezowskim, uczestnikiem wielu misji wojskowych NATO między innymi w Iraku i Afganistanie, byłym szefem Wojsk Areomobilnych – Sił Szybkiego Reagowania. Organizatorami spotkania były pani Joanna Szafraniec – nauczyciel języka francuskiego oraz pani Jolanta Żurowska – nauczyciel wiedzy o społeczeństwie.
Nasz gość przedstawił uczestnikom spotkania historię powstania Paktu Północnoatlantyckiego i przystąpienia Polski do jego struktur, a także uświadomił słuchaczom, że przystąpienie do Sojuszu było jednym z ważniejszych dążeń polskiej polityki zagranicznej dla zapewniania bezpieczeństwa naszemu państwu po rozwiązaniu Układu Warszawskiego. Uczniowie dowiedzieli się również, że Polska przystępując do NATO musiała sprostać ogromnym wymaganiom. Wymagania te dotyczyły zwiększenia nakładów finansowych na modernizację armii, przede wszystkim na przezbrojenie w sprzęt odpowiadający wymogom NATO, przejścia na nowy system łączności i sposoby dowodzenia, a także wprowadzenie zmian organizacyjnych na wzór zachodni. Chodziło też o osiągnięcie kompatybilności polskich sił zbrojnych z armiami zachodu. Wstąpienie Polski do NATO pociąga za sobą wiele konsekwencji oprócz modernizacji technicznej, postępuje również zwiększenie liczebności Wojska Polskiego oraz sił sojuszniczych stacjonujących w Polsce, w tym zwiększenie obecności wojskowej USA w naszym kraju. Współpraca w NATO ma wymiar ogólnoświatowy, jej przykładem jest służba żołnierzy Wojska Polskiego w Afganistanie czy udział w innych misjach wojskowych i reagowanie jednostek specjalnych w punktach zapalnych globu. Polska stała się członkiem najsilniejszego współcześnie istniejącego paktu militarnego. Zapewnia nam to wyjątkowe miejsce wśród państw świata, a także poczucie bezpieczeństwa.
Opracowanie tekstu : Jolanta Żurowska