Bezpieczne ferie zimowe

Świetlicowe zajęcia profilaktyczne ”Bezpieczne ferie zimowe”

Zbliżają się  ferie zimowe, które są czasem wymarzonego przez wszystkie dzieci  odpoczynku oraz zabaw i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci oraz zdrowi wrócili do domu i szkoły, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

W związku z tym, w świetlicy szkolnej  odbyły się zajęcia profilaktyczne pod hasłem „Bezpieczne ferie zimowe”, mające na celu zapoznanie dzieci z zasadami bezpiecznego zachowania podczas zabaw zimowych.

Dzieci omawiały wspólnie z wychowawcami jak unikać zagrożeń i bezpiecznie wypoczywać w czasie wolnym od zajęć szkolnych oraz jakich zasad należy przestrzegać podczas zabaw na śniegu i lodzie. Uczestniczyły w zabawach dramowych utrwalających  bezpieczne zachowania w czasie zimowego odpoczynku. Uczniowie omówili  również kodeks zachowania się podczas zabaw zimowych.

Dzieci oglądały następujące prezentacje multimedialne dotyczące bezpieczeństwa podczas ferii zimowych:

W czasie zajęć czytelniczych uczniowie czytali i omawiali wspólnie z wychowawcami następujące wiersze tematycznie związane z  bezpiecznymi feriami:

• Joanna Kiercz „Zimowe zabawy”, „Ferie zimowe” , „Bezpieczna zima”
  • Agata Dziechciarczyk „Bezpieczne ferie”.

Podczas zajęć plastyczno – technicznych uczniowie rysowali pastelami różne sposoby aktywnego spędzania czasu wolnego i bezpiecznego odpoczynku podczas ferii zimowych.

W trakcie zajęć umuzykalniających wychowankowie świetlicy śpiewali piosenki o feriach zimowych:

Wszystkie te  zajęcia  miały na celu wyrobienie u uczniów odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych osób, a także propagowanie zdrowego i aktywnego sposobu spędzania czasu podczas zimowego odpoczynku.

• Do zabawy wybieraj tylko bezpieczne miejsca: place zabaw, boiska oraz różne tereny rekreacyjne – z dala od ulic, mostów, czy torów kolejowych.
  • Nie wchodź na lód zamarzniętych jezior, stawów, rzek.
  • Ślizgaj się na specjalnie do tego przeznaczonych lodowiskach.
  • Nie zjeżdżaj na sankach z górek, będących przy drogach i zbiornikach wodnych.
  • Zachowaj bezpieczeństwo podczas saneczkowania, np. nie chodź po torze, gdy inni zjeżdżają.
  • Nie rzucaj śnieżkami w jadące samochody.
  • Nie rzucaj w kolegów śnieżkami.
  • Nie wrzucaj kolegom śniegu za kołnierz.
  • Idąc w pobliżu drogi zachowaj szczególną ostrożność, gdyż droga hamowania pojazdów na oblodzonej jezdni jest znacznie dłuższa.
  • Gdy wychodzisz na dwór ubieraj się odpowiednio do pogody.
  • Przed wyjściem na dwór informuj swoich rodziców bądź opiekunów, gdzie i z kim będziesz przebywać, oraz o której godzinie planujesz swój powrót.
  • Wracaj do domu o ustalonej przez rodziców bądź opiekunów porze – przed zapadnięciem zmroku.
  • Nie rozmawiaj z obcymi osobami, nie przyjmuj od nich słodyczy, prezentów, nie wpuszczaj ich do mieszkania.
  • Pozostając sam w mieszkaniu ostrożnie obchodź się z urządzeniami elektrycznymi i gazowymi.
  • Bądź ostrożny wobec zwierząt – nawet najbardziej łagodne mogą być niebezpieczne.
  • Przed zapadnięciem zmroku zawsze noś przy ubraniu lub plecaku elementy odblaskowe.

Małgorzata Fal