Majowe święta w świetlicy

W maju obchodzimy rocznice ważnych wydarzeń historycznych, które dla nas Polaków mają ogromne znaczenie.

W tych pierwszych trzech dniach maja obchodzone są bowiem w Polsce święta upamiętniające najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisane zostały w historii polskiej państwowości.

1.Maja obchodzimy Święto PracyDzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest świętem obchodzonym 2. Maja. W tym dniu przypominamy sobie o historii i znaczeniu biało – czerwonej flagi. Narodowe Święto Trzeciego Maja to święto państwowe, które jest obchodzone na pamiątkę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3. Maja.

Tematyka tych świąt była okazją do pogadanek i rozmów w ramach zajęć edukacyjno – patriotycznych z wychowankami naszej świetlicy o rozbudzaniu szacunku do ludzi pracy, symbolach narodowych, patriotyzmie i znaczeniu Ojczyzny w życiu każdego Polaka.

Dzieci oglądały następujące prezentacje multimedialne o tematyce patriotycznej:

W czasie zajęć czytelniczych dzieci czytały i omawiały wspólnie z wychowawcami  wiersze o tematyce patriotycznej:

• Cz. Janczarski „Flaga”
  • W.  Bełza „Polak Mały”
  • S.   Aleksandrzak „Rocznica”
  • M.  Arct „Trzeci Maj”

Podczas zajęć plastycznych uczniowie malowali farbami symbole narodowe, wycinali z kolorowego papieru flagi Polski, wykonywali  biało – czerwone kwiaty oraz kotyliony.

W trakcie zajęć muzycznych wychowankowie świetlicy śpiewali hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego” oraz następujące piosenki patriotyczne:

Każde z tych zajęć miały na celu uwrażliwienie dzieci na wartości związane z naszą Ojczyzną – Polską.

Wszystkie prace plastyczne naszych wychowanków posłużyły do wykonania gazetek i wystawek  okolicznościowych o tematyce patriotycznej.

Małgorzata Fal