„Narodowe Śpiewanie w Krakowie” – koncert chóru Allegretto w Filharmonii Krakowskiej

„Narodowe Śpiewanie w Krakowie” – koncert chóru Allegretto w Filharmonii Krakowskiej

Każdy etap projektu „Śpiewająca Polska” podporządkowany jest określonemu tematowi i celowi. Celem tego semestru w Akademii Chóralnej Śpiewającej Polski było przygotowanie  z chórzystami jak najbardziej ambitnych opracowań pieśni patriotycznych. Było to oczywiście związane z 100. Rocznicą Odzyskania Niepodległości.

Zarówno chórzyści, jak i dyrygenci uczestniczyli w różnych warsztatach mających na celu udoskonalenie emisji głosu i sugestywnej interpretacji okolicznościowych utworów. Główne warsztaty z udziałem kuratora regionalnego Małopolski dr Kseni Miśkiewicz odbyły się w naszej szkole 25 października 2018 r. Brały w nich udział chóry z okolic Tarnowa.

Jednak najważniejszym wydarzeniem tego semestru w projekcie był koncert wszystkich dwunastu małopolskich chórów  zatytułowany „Narodowe śpiewanie w Krakowie”, który odbył się 4 listopada b.r. w Filharmonii Krakowskiej. Połączone chóry wykonały wówczas 12 pieśni, m.in. „Z dawna Polski Tyś Królową”, „Pieśń Konfederatów Barskich”, „Piechota”, „Pierwsza Brygada”, „Rota”. Chórzystom towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego. Ponadto każdy z chórów prezentował własne opracowanie wybranej pieśni. Chór Allegretto wykonał utwór „Bywaj dziewczę zdrowe, Ojczyzna mnie woła” w trzygłosowym opracowaniu polskiego kompozytora XX wieku A. Maklakiewicza. Utwór nasz, jak zresztą cały koncert,  został ciepło przyjęty przez krakowską (i nie tylko) publiczność. Słuchacze przyłączali się do śpiewania wspólnych utworów, co stworzyło bardzo miłą, patriotyczną atmosferę. Dla nas ogromnie ważne jest to, że był to pierwszy występ uczniów naszej szkoły na deskach jednej z najbardziej prestiżowych instytucji muzycznych w Polsce.

Joanna Stępień

fot. p. Przybyłek

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545