Obchody Święta Ziemi w świetlicy

Obchody Święta Ziemi w świetlicy

22 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Ziemia to nasz wspólny dom, więc dbanie o nią jest naszym obowiązkiem, a chroniąc środowisko dbamy o przyszłość kolejnych pokoleń.

Również wychowankowie  naszej świetlicy włączyli się w obchody tego święta uczestnicząc w zajęciach, których głównym celem było promowanie postaw ekologicznych wśród dzieci. Zostały zrealizowane następujące  programy  o charakterze edukacyjno – ekologicznym:

  1. „Dbam o planetę Ziemię”
  2. „Jestem małym ekologiem”

W trakcie zajęć edukacyjnych uczniowie poznali historię ustanowienia Międzynarodowego Dnia Ziemi oraz zostali zapoznani z zasadami segregacji odpadów, recyklingiem surowców wtórnych i skutkami zniszczeń ekologicznych. Dzieci grały w grę edukacyjno – ekologiczną ”Mały ekolog dużo wie”.

Wychowankowie świetlicy wysłuchali również  bajki Tomasza Trojanowskiego ”Dlaczego zwierzaki mieszkają w domu Maćka”, która została przedstawiona w formie teatrzyku obrazkowego Kamishibai.

W trakcie oglądania teatrzyku  dzieci w bardzo interesujący sposób zapoznały się z tematyką globalnego ocieplenia. Dowiedziały się bowiem, że Amazońska Puszcza oraz inne lasy tropikalne mają ogromny wpływ na klimat naszej Planety Ziemi. Człowiek niszcząc lasy tropikalne zmienia naturalny obieg wody na ziemi co powoduje suszę. Rozmowa jaka nastąpiła po przedstawieniu dopełniła całości i uzmysłowiła dzieciom wagę zagadnienia.

Dzieci oglądały także następujące prezentacje multimedialne związane z Dniem Ziemi;

Podczas zajęć czytelniczych  omawiały wspólnie z wychowawcami wiersze o tematyce ekologicznej:

  •  G.Skrzypczak „Ratujmy Ziemię’’
  •  M.Terlikowska „Halo, tu mówi Ziemia”
  •  D.Gellnerowa „Co to jest przyroda”
  •  D. Klimkiewicz i W.Drabik „Co to jest ekologia”

W czasie zajęć muzycznych uczniowie śpiewali następujące piosenki:

W trakcie zajęć plastycznych wychowankowie świetlicy wykonali  z kolorowego papieru i bibuły plakat „Moja czysta planeta Ziemia’’, a także kolorowali pastelami obrazki związane z Dniem Ziemi.

Podsumowaniem obchodów Święta Ziemi w naszej świetlicy było zorganizowanie quizu ekologicznego „EKO-PLANETA”.

Dzieci w grupach odpowiadały na pytania o tematyce ekologicznej oraz grupowo wykonały dekorację ścienną z okazji Dnia Ziemi.

Każdy uczestnik naszego quizu dostał mały upominek i słodycze.

Wszystkie te zajęcia wpłynęły na kształtowanie u dzieci  wrażliwości na piękno natury i rozwijanie zachowań proekologicznych. 

Małgorzata Fal

fot. Katarzyna Kamińska, Monika Dalczyńska-Loraj i Joanna Szafraniec

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545