Patronat Małopolskiej „Solidarności”

Patronat Małopolskiej „Solidarności”

W ubiegłym tygodniu po raz kolejny został rozstrzygnięty międzyszkolny konkurs  dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjów z terenu Tarnowa i okolic.
Konkursu poświęcony był życiu i twórczości patrona  Gimnazjum nr 1 w Tarnowie, mieszczącego się  w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5. Temat przewodni konkursu to ”Spotkanie z patriotą –  Janem Nowakiem Jeziorańskim, spikerem wolności”.
Patronat nad tym przedsięwzięciem sprawowała małopolska „Solidarność”, która ufundowała nagrody dla zwycięzców i wyróżnionych uczniów. Już od wielu lat szkoła ta współpracuje z „Solidarnością”  w różnego rodzaju akcjach i wydarzeniach mających na celu kultywowanie tradycji patriotycznych dotyczących szczególnie najnowszej historii naszego kraju. To tu organizowane są między innymi spotkania z „Ludźmi Solidarności”, uczniowie licznie angażują się w konkursy, których tematyka związana jest z działalnością NSZZ „Solidarność” w regionie, a chór szkolny Allegretto uświetnia swoimi występami spotkania opłatkowe dawnych opozycjonistów działających w strukturach „Solidarności” w latach osiemdziesiątych.
Organizatorzy konkursu z Gimnazjum nr 1  w Tarnowie pragnęli  przybliżyć młodzieży sylwetkę i działalność Jana Nowaka  Jeziorańskiego, który może stanowić  wzorzec dla młodych ludzi żyjących współcześnie. Koleje jego losu ukazują zmiany w najnowszej historii Polski i świata. Na przykładzie tego patrona możemy zobaczyć, w jaki sposób Polska dążyła do odzyskania niepodległości i  pełnej suwerenności. W wydarzeniach tych dużą rolę odgrywała również działalność Jana Nowaka Jeziorańskiego w Radiu Wolna Europa i jego wpływ na przekazywanie informacji o działaniach „Solidarności” w okresie jej powstania i masowych protestów społecznych w latach osiemdziesiątych  w Polsce.
Do konkursu zaproszeni zostali młodzi ludzie pasjonujący się historią i potrafiący przetworzyć swoje zainteresowania na ciekawą formę plastyczną, chcący się podzielić swoim talentem poprzez różnego rodzaju  prace plastyczne np.  plakat, kartę pocztową czy znaczek pocztowy.
Organizatorzy konkursu pragną serdecznie podziękować Zarządowi NSZZ „Solidarność” Małopolska za wsparcie i patronat nad tym przedsięwzięciem.
Opracowanie tekstu:    Jolanta Żurowska

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545