Spotkanie z „Ludźmi Solidarności”

Spotkanie z „Ludźmi Solidarności”

Na zaproszenie uczniów Gimnazjum nr 1 z Zespołu Szkół Ogólnokształcących  nr 5 w Tarnowie odpowiedzieli przedstawiciele tarnowskiej  „Solidarności”, którzy wzięli udział w spotkaniu z młodzieżą. Zaproszeni goście to dawni działacze „Solidarności” – Antoni Lis i Roman Socha  oraz przedstawiciel tarnowskiej delegatury – Janusz Sikorski. Młodzi ludzie biorący udział w tym przedsięwzięciu to uczniowie klas pierwszych, którzy uczestniczą w konkursie zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Krakowie wraz z Instytutem Pamięci Narodowej pod patronatem  NSZZ „Solidarność” Regionu Małopolskiego i Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Temat konkursu to: „Postacie, miejsca, wydarzenia w historii „Solidarności” mojego regionu”.  Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy, rozbudzenie zainteresowań historią tego „ruchu” oraz kultywowanie i upowszechnienie ideałów i wartości  „Solidarności” szczególnie wśród młodego pokolenia.  Podczas spotkania uczniowie mieli okazję zapoznać się z historią naszego regionu i miasta Tarnowa związaną z okresem powstania i działalności NSZZ „Solidarność” w kontekście społecznym, politycznym i gospodarczym Polski w latach osiemdziesiątych. Bezpośrednie relacje i opowieści „żywych świadków historii” – uczestników tamtych wydarzeń stanowiły dla młodzieży niezwykłe przeżycie, które zostało wzbogacone licznymi materiałami źródłowymi w postaci, prasy solidarnościowej, ulotek i plakatów oraz osobistych pamiątek. Możliwość rozmowy i bezpośredniego kontaktu z „ludźmi  Solidarności”  to niewątpliwie ważne wydarzenie dla każdego młodego człowieka, zafascynowanego najnowszą historią Polski.
Dziękujemy !
Opracowanie tekstu: Jolanta Żurowska

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545