Święto Niepodległości w świetlicy

Święto Niepodległości w świetlicy

Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach historii Polski. Jest to ważna data dla każdego Polaka będąca symbolem miłości do Ojczyzny, walki o wolność, wiarę i zwycięstwo. Każdego roku 11 listopada obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniające odzyskanie przez Polskę w 1918 roku niepodległości po 123 latach niewoli.

W 1795 roku Polska straciła niepodległość w wyniku trzech rozbiorów. Państwa sąsiednie: Prusy, Austria i Rosja podzieliły terytorium Polski między siebie i tłumiły wszelkie akty polskości. Dopiero po 123 latach niewoli, po zakończeniu I wojny światowej, udało się odzyskać upragnioną wolną Ojczyznę. W odzyskaniu niepodległości ogromną rolę odegrały polskie oddziały wojskowe dowodzone przez Józefa Piłsudskiego.

Budząc zainteresowania dzieci wydarzeniami ogólnopaństwowymi, a także rozwijając poczucie przynależności narodowej postanowiliśmy w naszej świetlicy uczcić Święto Niepodległości poprzez różnorodne formy zajęć.

W czasie zajęć edukacyjno – wychowawczych uczniowie zapoznali się z historią tego święta i poznali drogę Polski do odzyskania niepodległości. Dzieci oglądały   następujące prezentacje  multimedialne.

W ramach wychowania patriotycznego dzieci uczestniczyły w grze edukacyjno – patriotycznej ”Polak mały”, której głównym celem było zainteresowanie uczniów dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie w atrakcyjnej i przystępnej formie symboli narodowych – godła, flagi i hymnu.

W trakcie zajęć czytelniczych  uczniowie czytali i omawiali następujące wiersze o tematyce patriotycznej:

  • Cz. Janczarski „Barwy ojczyste”
  • K. Brykczyński „11 listopada”
  • K.Bayer i A.Wacławski „Niepodległość”
  • W. Bełza „Kto ty jesteś”

W czasie zajęć muzycznych uczniowie śpiewali hymn Polski ”Mazurek Dąbrowskiego”.

 Dzieci śpiewały również następujące piosenki o tematyce patriotycznej:

 „Co to jest niepodległość”

 „Jedenasty listopada”

 ”Wielkie Święto”

 „Jesteśmy Polką i Polakiem”

W czasie zajęć plastycznych dzieci wykonały lapbook – teczkę tematyczną „11 Listopada”, biało – czerwone kotyliony, kompozycje patriotyczne z jesiennych liści oraz gazetki ścienne.

Wszystkie te zajęcia miały na celu  kształtowanie u naszych wychowanków postaw patriotycznych, poprzez rozwijanie w nich poczucia przynależności społecznej, budzenie świadomości narodowej oraz emocjonalnych uczuć w  stosunku do Ojczyzny, a także wyrażenie szacunku dla symboli narodowych.  

Małgorzata Fal

fot. Katarzyna Kamińska

fot. Małgorzata Fal

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545