Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach historii Polski. Jest to ważna data dla każdego Polaka będąca symbolem miłości do Ojczyzny, walki o wolność, wiarę i zwycięstwo. Każdego roku 11 listopada obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniające odzyskanie przez Polskę w 1918 roku niepodległości po 123 latach niewoli.
W 1795 roku Polska straciła niepodległość w wyniku trzech rozbiorów. Państwa sąsiednie: Prusy, Austria i Rosja podzieliły terytorium Polski między siebie i tłumiły wszelkie akty polskości. Dopiero po 123 latach niewoli, po zakończeniu I wojny światowej, udało się odzyskać upragnioną wolną Ojczyznę. W odzyskaniu niepodległości ogromną rolę odegrały polskie oddziały wojskowe dowodzone przez Józefa Piłsudskiego.
Budząc zainteresowania dzieci wydarzeniami ogólnopaństwowymi, a także rozwijając poczucie przynależności narodowej postanowiliśmy w naszej świetlicy uczcić Święto Niepodległości poprzez różnorodne formy zajęć.
W czasie zajęć edukacyjno – wychowawczych uczniowie zapoznali się z historią tego święta i poznali drogę Polski do odzyskania niepodległości. Dzieci oglądały następujące prezentacje multimedialne.
W ramach wychowania patriotycznego dzieci uczestniczyły w grze edukacyjno – patriotycznej ”Polak mały”, której głównym celem było zainteresowanie uczniów dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie w atrakcyjnej i przystępnej formie symboli narodowych – godła, flagi i hymnu.
W trakcie zajęć czytelniczych uczniowie czytali i omawiali następujące wiersze o tematyce patriotycznej:
- Cz. Janczarski „Barwy ojczyste”
- K. Brykczyński „11 listopada”
- K.Bayer i A.Wacławski „Niepodległość”
- W. Bełza „Kto ty jesteś”
W czasie zajęć muzycznych uczniowie śpiewali hymn Polski ”Mazurek Dąbrowskiego”.
Dzieci śpiewały również następujące piosenki o tematyce patriotycznej:
„Co to jest niepodległość”
„Jedenasty listopada”
”Wielkie Święto”
„Jesteśmy Polką i Polakiem”
W czasie zajęć plastycznych dzieci wykonały lapbook – teczkę tematyczną „11 Listopada”, biało – czerwone kotyliony, kompozycje patriotyczne z jesiennych liści oraz gazetki ścienne.
Wszystkie te zajęcia miały na celu kształtowanie u naszych wychowanków postaw patriotycznych, poprzez rozwijanie w nich poczucia przynależności społecznej, budzenie świadomości narodowej oraz emocjonalnych uczuć w stosunku do Ojczyzny, a także wyrażenie szacunku dla symboli narodowych.
Małgorzata Fal
fot. Katarzyna Kamińska
fot. Małgorzata Fal