Wiosna w świetlicy

Dnia 21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. Nareszcie po trzech miesiącach zimy, przyszła upragniona wiosna wraz z ciepłym wiatrem, deszczem, zapachem kwiatów i budzącej się do życia przyrody.

Wychowankowie naszej świetlicy z radością powitali wiosnę, a czekając na nią uczestniczyli w różnorodnych zajęciach ukazujących uroki tej kolorowej, pachnącej i radosnej pory roku.

Podczas zajęć edukacyjno – wychowawczych dzieci omawiały wspólnie z wychowawcami świetlicy zmiany zachodzące wiosną w przyrodzie, rozwiązywały zagadki, rebusy i krzyżówki związane z tą tematyką.

Uczniowie  zapoznali się z następującymi filmami edukacyjnymi tematycznie związanymi  z wiosną:

W trakcie zajęć czytelniczych uczniowie zapoznali się z następującymi utworami o wiośnie:

• M. Konopnicka ”Powitanie wiosny”
  • J. Brzechwa ”Przyjście wiosny”
  • J. Hausman ”Wiosenka”
  • W. Rusiecka ”Wiosna idzie”
  • W. Bełza ”Wiosna”
  • S. Szuchowa ”Od wiosny do wiosny”

Najwięcej radości sprawiły uczniom  zajęcia  plastyczno – techniczne, podczas których wykonywali  prace tematycznie związane z wiosną.

Wychowankowie świetlicy malowali farbami  i kolorowali pastelami ilustracje przedstawiające zwiastuny wiosny. Z kolorowego papieru powstały piękne bociany w  wiosennej  scenerii. Dzieci wykonały również kolorowe tulipany, motylki, jaskółki i żabki. Uczniowie  wykonali także techniką origami wiosenne widoczki, a techniką collage portrety Pani Wiosny.

W trakcie zajęć muzycznych dzieci śpiewały piosenki związane z nadejściem wiosny:

„Maszeruje wiosna”

„Idzie do nas wiosna”

„Pani Wiosna”

„Wiosna w ogródku”

„Znów przyszła wiosna”

„Wiosna, wiosenka”

Wszystkie prace plastyczne wychowanków naszej świetlicy posłużyły do wykonania gazetek i wystawek o tematyce wiosennej, które zostały wyeksponowane w galerii prac uczniów na korytarzu szkolnym i w sali  świetlicowej.

Małgorzata Fal