Zajęcia profilaktyczne o bezpieczeństwie w świetlicy szkolnej

Zajęcia profilaktyczne o bezpieczeństwie w świetlicy szkolnej

Ważnym elementem pracy świetlicy szkolnej jest zapewnienie bezpieczeństwa swoim wychowankom. W związku z tym we wrześniu uczniowie z naszej świetlicy uczestniczyli w cyklu zajęć profilaktycznych, które miały na celu uwrażliwienie dzieci na problematykę związaną z bezpieczeństwem w drodze do i ze szkoły.

Najważniejsze uwagi z zakresu bezpieczeństwa zostały przekazane w sposób przejrzysty, komunikatywny i atrakcyjny dla uczniów.

Podczas zajęć profilaktycznych wychowawcy świetlicy rozmawiali z dziećmi na temat bezpiecznego poruszania się po drogach, wdrażali zasady bezpiecznego zachowania się w świetlicy, na przerwach, na korytarzach szkolnych, przed szkołą, na boisku, w domu i omawiali inne niebezpieczne sytuacje, które obserwują na co dzień.

Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi znakami drogowymi i zasadami ruchu drogowego. Poznali również ważne numery telefonów alarmowych oraz brali udział w zabawach ruchowych i scenkach dramowych utrwalających zdobyte wiadomości na temat bezpieczeństwa i zachowań w trudnych sytuacjach.

Zostały zrealizowane następujące programy i zajęcia profilaktyczne:

  • ”Bezpieczna droga do szkoły”.
  • „Droga i ja”.
  • „Znaki drogowe”.
  • „Jak bezpiecznym być na co dzień”.
  • „Jestem bezpieczny w drodze do szkoły i w szkole”.
  • ”Bezpieczni na drodze”.

W czasie zajęć plastycznych dzieci kolorowały pastelami ilustracje związane z bezpieczeństwem na drodze i wycinały z kolorowego papieru znaki drogowe.

Została wykonana plansza o ruchu drogowym: „Bądź ostrożny na drodze”, która została wyeksponowana w galerii prac uczniów na korytarzu szkolnym.

Uczniowie rozwiązywali również zagadki, rebusy i krzyżówki związane z bezpieczeństwem, oraz rozsypankę słowno – obrazkową „Rozpoznaj znaki drogowe”.

Podczas zajęć czytelniczych dzieci omawiały wspólnie z wychowawcami następujące wiersze:

  • M. Przewoźniak „Znaki drogowe”
  • W. Badalska „Przechodzimy przez ulicę”
  • T. Śliwiak „Zielone światło”

Uczniowie uczestniczyli również w próbnym alarmie przeciwpożarowym zorganizowanym w naszej szkole.

Podsumowaniem cyklu zajęć na temat bezpieczeństwa było wykonanie gazetki „Bezpieczna droga do szkoły” składającej się z prac plastycznych wychowanków naszej świetlicy.

Małgorzata Fal

fot. Anna Janus

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545