Wizyta na Sycylii w ramach projektu Comenius

Wizyta na Sycylii w ramach projektu Comenius

W dniach 21-26 kwietnia br uczniowie i nauczyciele gimnazjum wzięli udział w wizycie roboczej na Sycylii w mieście Aragona. Wizyta ta odbyła się w ramach projektu Comenius aktualnie realizowanego w szkole.

W pierwszym dniu pobytu mieliśmy okazję podziwiać talent uczniów i nauczycieli szkoły Włoch , którzy zaprezentowali swoje umiejętności muzyczno- wokalno – taneczne. Podczas uroczystości przywitania nas i gości z Francji oraz Hiszpanii w teatrze „Armonia” zostaliśmy również obdarowani pamiątkami z miasta Argona. Po pysznym obiedzie nauczyciele pracowali nad projektem a uczniowie poznawali swoich włoskich rówieśników.

Poranek drugiego dnia wizyty również poświęcony był pracy nad projektem zaś uczniowie wzięli udział w zajęciach w klasach mogąc w ten sposób poznać specyfikę nauki w włoskiej szkole. Popołudnie spędziliśmy w przepięknym rezerwacie przyrody Macalube w którym podziwialiśmy wulkany , małe jeziorka i prawdziwe księżycowy krajobraz. Podczas pobytu w rezerwacie udzieliliśmy również wywiadu do miejscowej gazety.

Trzeci , niewątpliwie najciekawszy dzień pobytu, zaczęliśmy od wizyty w „Dolinie świątyń”. Jest to park archeologiczno – krajobrazowy, który zajmuje imponujący obszar ok. 1.800 ha. Teren ten w całości został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Większość zebranych tu budynków pochodzi z czasów największego rozkwitu miasta, czyli V wieku p.n.e.- min świątynia Zeusa, świątynia Hery i świątynia Concordii.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie muzeum archeologiczne w Aragonie z imponującą kolekcją zabytków starożytności.

Obiad tego dnia zjedliśmy w niezwykłym miejscu – w ogrodach Kolymbetra z VI w p.n.e. pośród woni cytryn ,mandarynek i drzewek pomarańczowych .

Ostatnim punktem wycieczki był rezerwat Torre Salsa – przepiękne piaszczyste plaże nad morzem Śródziemnym , gdzie niektórzy z nas zażyli kąpieli zarówno tej wodnej jak i słonecznej.

Wieczorem tego dnia wraz z wszystkimi goszczącymi rodzinami odbyło się uroczyste pożegnanie – była pizza , tort oraz występy karaoke oraz łzy , bo niektórzy z nas nie chcieli opuszczać przepięknej Sycylii.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas pierwszych –Aleksandra Pyrdek , Gabriel Rękas, klas drugich – Anna Murawska , Paulina Pudło, Magdalena Ważna , Gabriel Bogacz oraz nauczyciele Małgorzata Pałucka oraz Marzena Żmuda.

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545