Wizyta w Bułgarii

Wizyta w Bułgarii

W dniach 23-29 listopada grupa uczniów klas ósmych oraz dwoje nauczycieli: koordynator projektu p. Marzena Żmuda oraz p. Sylwia Szafarz- Zakrzewska wzięła udział w wizycie partnerskiej w Bułgarii w ramach realizacji projektu Erasmus+ „Prawo do edukacji uchodźców i odrobina empatii”.

Pierwsze dni nasza grupa spędziła w Warnie, gdzie odwiedziliśmy przepiękny  sobór Zaśnięcia Matki Bożej, rzymskie termy z II w. n.e. wzniesione w czasie panowania Antoniusza Piusa oraz muzeum marynarki wojennej. Ponadto obejrzeliśmy niezwykły pokaz w delfinarium, ciekawe zwierzęta w miejscowym zoo oraz podziwialiśmy piękno nadmorskiego krajobrazu podczas spaceru nad Morzem Czarnym.

W kolejnym dniu udaliśmy się do miasta Dobrich, gdzie znajduje się szkoła Lyuben- Karavelov, z którą realizujemy nasz projekt. Po oficjalnym przywitaniu, któremu towarzyszyły tradycyjne pieśni i muzyka bułgarska, zwiedziliśmy szkołę i braliśmy udział w wybranych lekcjach. Po południu tego dnia odbyła się konferencja dotyczącą tematyki projektu. Ponadto uczniowie szkoły bułgarskiej przedstawili nam system edukacji w ich kraju.

Dwa kolejne dni to czas podróży do Muzeum Archeologicznego w Warnie, w którym znajdują się eksponaty datowane na VII tysiąclecie p.n.e. oraz do muzeum przy fabryce szkła w Bolesławiu. Tutaj uczniowie wzięli udział w warsztatach malowania na szkle.

Najpiękniejsze miejsca zobaczyliśmy kolejnego dnia – były to Aldza Monastery, czyli klasztory z XIII w. wykute w skałach oraz Evksinograd Residence – piękny, zabytkowy pałac prezydencki z ogrodami i winnicami położony malowniczo nad brzegiem Morza Czarnego.

Kolejne dni poświęciliśmy pracy nad projektem, w ramach której uczniowie ze wszystkich krajów partnerskich wykonywali wspólnie prace plastyczne związane z uchodźcami, a nauczyciele zajęli się ewaluacją pracy w projekcie oraz planowaniem kolejnych spotkań. W wolnej chwili udało nam się zwiedzić również starówkę w mieście Dobrich wraz wieżą ratuszową oraz małym, ale niezwykle ciekawym muzeum archeologicznym.

Opracowanie: Marzena Żmuda

fot. Sylwia Szafarz-Zakrzewska

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545